Sākuma lapa

C hepatīts

Latvijā ir aptuveni 40000 C hepatīta pacientu.

Par vīrusu hepatītiem dēvē  infekciju slimību grupu, kuras izraisa vairāki atšķirīgi vīrusi, kas galvenokārt rada bojājumu aknās.

Par slimību

C hepatīta vīruss (HCV) ir atklāts samērā nesen – 1989. gadā, un tas izraisa C hepatītu. Būtiski atzīmēt, ka HCV piemīt strukturāla daudzveidība, – blakus stabilajām genoma struktūrām, kas nosaka genotipus un subtipus, ir stipri mainīgas struktūras. Ir zināmi seši HCV filoģenētiski tipi, vismaz vienpadsmit genotipi, kā arī desmitiem subtipu jeb apakštipu. Tas nozīmē, ka vīruss ir ļoti mainīgs.

C hepatīts ir vīrusa izraisīts aknu iekaisums. Šis vīruss galvenokārt izplatās ar inficētu asiņu starpniecību. Akūta slimības forma bieži norit bez sūdzībām, taču vīruss, nemitīgi vairojoties, iznīcina aknu struktūru. Ja slimība netiek ārstēta, tā var pāriet hroniskā formā. HCV ir viens no galvenajiem hronisku aknu slimību izraisītājiem visā pasaulē. Ilgstoši nepamanīts, tas var radīt neatgriezeniskus bojājumus. 

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem pašlaik pasaulē dzīvo 71 miljons hroniska C hepatīta slimnieku.

Katru gadu inficējas 3-4 miljoni cilvēku. Katru gadu Eiropā ar aknu cirozi nomirst aptuveni 170000 cilvēku, un ar aknu vēzi – aptuveni 50000 cilvēku.

Kad Tev ir izārstēta C hepatīta infekcija, izvairies no jaunas inficēšanās, jo pārslimošana nerada imunitāti (aizsardzību) pret atkārtotu inficēšanos!

Ietekme uz aknām

Hroniska C hepatīta gadījumā aknu bojājumi attīstās lēni, 10-30 gadu laikā.

C hepatīta izplatīšanās un inficēšanās profilakse

C hepatīts galvenokārt izplatās ar inficētu asiņu starpniecību. Ārpus organisma vīruss saglabā savas īpašības līdz trim nedēļām pat pilnībā sakaltušās asinīs, bet šķidrumos – pat līdz 5 mēnešiem.

Ja ģimenē ir atklāts vismaz viens C hepatīta slimnieks, jāpārbaudās visiem ģimenes locekļiem!

Slimības diagnozes noteikšana

Ar C hepatītu var inficēties jebkuras vecuma grupas cilvēki. Atklāt C hepatīta vīrusa klātbūtni organismā var, izdarot asinsanalīzes.

C hepatīts ir nopietna infekcijas slimība, pret kuru nav vakcīnas, tomēr tā ir izārstējama.

C hepatīta vīruss ir īpašs dēļ tā mainīgās struktūras, kas sarežģī C hepatīta ārstēšanu un  pretvīrusa vakcīnas radīšanu.

Citi hepatīta veidi

Vīrusi, kuri izraisa hepatītu, ir dažādi. Svarīgākie – A, B, C, D un E. Šobrīd Latvijā visvairāk izplatītie ir V un C hepatīts.

Visiem šiem hepatīta vīrusiem ir viena kopīga īpašība – tie bijā aknu audus -, tomēr inficēšanās ceļš un slimības gaita tiem ir atšķirīga.


Izmantotā literatūra:

American Cancer Society • www.cancer.org

Slimību profilakses un kontroles centrs • www.spkc.gov.lv

EASL – Tile Home of Hepatology • www.easl.eu

World Health Organization • www.who.int

I. Tolmane, B. Rozentale, J. Keiss, F. Arsa, G. Brigis, A.Zvaigzne “Prevalence of Viral Hepatitis C in Latvia: Population Based Study” Medicina (Kaunas) 2011;47(10):532-535

One Response to C hepatīts