Sākuma lapa

Kādi ir HIV infekcijas simptomi un norise?

  1. stadija – vīrusa iekļūšana organismā (“loga periods”)

Tas ir laika posms no brīža, kad cilvēks inficējies ar vīrusu, līdz organisma pirmajai reakcijai uz infekciju. Šis periods var ilgt no 2 līdz 3 vai līdz pat 6 mēnešiem (retāk). Inficētā cilvēka asinīs ir daudz vīrusu, bet antivielas, kas cīnītos ar HIV, organisms vēl nav izstrādājis.

Akūts retrovīrusu sindroms (ARS) ir simptomātiska akūta HIV infekcija, kas attīstās vidēji 2–4 nedēļas pēc inficēšanās. Simptomātiski akūta HIV infekcija izpaužas 50 līdz 90 % gadījumu no visiem HIV inficētajiem. HIV infekcija akūtā stadijā tiek diagnosticēta mazāk nekā 10 % pacientu.

Cilvēkam var būt vairāki simptomi – drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra (līdz 38 grādiem), kakla iekaisums, sauss klepus, galvassāpes, kaulu laušana, nespēks, palielināti limfmezgli, caureja. Šādi simptomi ir novērojami arī pie citām slimībām, tāpēc noteikti jākonsultējas ar ārstu, lai precizētu diagnozi. Simptomu intensitāte un ilgums ir no dažām dienām līdz trim, četrām nedēļām. Pēc tam simptomi izzūd un iestājas slēptais periods.

  1. stadija – latentais periods jeb slēptais periods

Tas var ilgt vidēji no 5 līdz 10 gadiem. Perioda ilgums ir atkarīgs no organisma imūnsistēmas stāvokļa pirms inficēšanās, vīrusa tipa un agresivitātes, kā arī citu infekciju klātbūtnes. Šajā laikā cilvēks pārsvarā jūtas un izskatās vesels.

  1. stadija – AIDS (HIV infekcijas gala stadija)

AIDS – HIV infekcijas gala stadija, kad imunitāte ir novājināta un organisms vairs nespēj pretoties slimību izraisītājiem.

Šajā stadijā  attīstās pavadošās jeb oportūnistiskās slimības (tuberkuloze, atipiskā pneimonija, sēnīšu slimības, ļaundabīgie audzēji u.c.) Reizēm slimības var būt vairākas vienlaikus. Šī HIV infekcijas stadija strauji progresē un, ja cilvēks nesaņem specifisku terapiju, beidzas ar nāvi.