Slimības attīstības fāzes
Mūsdienu sabiedrībā ir daudz cilvēku, kuri par C hepatītu un infekcijas klātesamību pat nenojauš, jo slimība 20 gadus var noritēt bez būtiskiem simptomiem, tāpēc ikvienam ir svarīgi regulāri pārbaudīties.
C hepatīta inkubācijas periods (laiks no inficēšanās brīža līdz pirmajiem simptomiem) var būt no 2 nedēļām līdz 6 mēnešiem.
Akūts C hepatīts
Aptuveni 80–90 % akūta C hepatīta slimnieku nav nekādu sūdzību, taču, ja sūdzības tomēr ir, tās var būt šādas:
- nogurums;
- slikta apetīte;
- slikta dūša;
- vemšana;
- diskomforts vai sāpes vēderā – parasti labajā paribē;
- tumšs urīns, gaiši izkārnījumi;
- ādas dzelte;
- sāpes locītavās;
- drudzis.
Atveseļošanās no akūta C hepatīta var būt spontāna, bez terapijas, taču tas notiek salīdzinoši reti.
Hronisks C hepatīts
Ja slimība ilgst vairāk par 6 mēnešiem, tā tiek dēvēta par hronisku C hepatītu. Aptuveni 80 % pacientu akūts hepatīts pāriet hroniskā formā.
Hronisks C hepatīts parasti ir lēni progresējoša slimība, kas bieži norit bez tipiskiem simptomiem. Visvairāk pacienti sūdzas par nogurumu un diskomforta sajūtu labajā paribē.
Neārstēta hroniska C hepatīta visbiežākās komplikācijas ir aknu ciroze, kā arī aknu vēzis.
Tā kā hronisks C hepatīts parasti attīstās lēni, daudzos gadījumos pacienti nespecifiskās sūdzības nesaista ar iespējamu slimības attīstību.
Aknu ciroze
Aknu ciroze ir progresējoša, neatgriezeniska aknu slimība. Aknu šūnu nekrozes vietās attīstās fibroze, normāli aknu audi tiek aizsāti ar saistaudiem, kā rezultātā rodas aknu mazspēja. Aknu ciroze var attīstīties aptuveni 20 % neārstēta, aktīva hroniska C hepatīta slimniekiem 10–20 gadu ilgā periodā. Laika gaitā uz aknu cirozes fona var attīstīties aknu vēzis.
Aknu vēzis
Aknu vēzis (hepatocelulāra karcinoma) ir ļaundabīgs audzējs, kurš veidojas no aknu šūnām. Parasti hepatocelulārā karcinoma attīstās uz aknu cirozes, retāk – hroniska hepatīta fona. Tas var attīstīties aptuveni 1–4 % hroniska C hepatīta pacientu gadā.