Jaunā terapija
Pegilētā interferona (PEG INF) un ribavirina (RBV) kombinācija hroniska C vīrushepatīta (VHC) ārstēšanai tika lietota vairāk nekā desmit gadus, tā bija standarta ārstēšana visā pasaulē (Latvijā kopš 2005. gada šie medikamenti bija iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā ar 75% kompensāciju). Efektivitāte bija aptuveni 50% – tātad, puse pacientu atbrīvojās no vīrusa, tika izārstēti no C hepatīta.
Kopš 2011. gada bija pieejami pirmās paaudzes proteāzes inhibitori, kurus, pievienojot jau iepriekšminētajai shēmai ar PEG INF un RBV, izārstēšanos 1. genotipa pacientiem varēja paaugstināt līdz 60 – 70%, taču terapijai bija daudz blakusparādību, un šobrīd jau šos medikamentus vairs nelieto.
Šobrīd pasaulē un arī Latvijā ir pieejami jaunās paaudzes tiešās darbības pretvīrusa medikamenti VHC ārstēšanai, ar kuriem var izārstēties līdz pat 95 – 100% pacientu pie noteiktiem apstākļiem – tas ir atkarīgs no vīrusa apakštipa, fibrozes pakāpes, kā arī citiem rādītājiem.
Kopš 2015. gada tiek reģistrēti dažādi jaunās paaudzes tiešās darbības pretvīrusa līdzekļi, kas pārsvarā lietojami 12 nedēļas (atsevišķos gadījumos 8 – 24 nedēļas), un izārstēšanās efektivitāte ir 90 – 100%. Šie medikamenti ir tablešu formā, un tie ir daudz labāk panesami, tā ir bezinterferona terapija.